Cloud mining – profitabilní cesta k Bitcoinu?

Bitcoin i další kryptoměny prošly od roku 2008 bouřlivým vývojem. Na počátku bylo možné těžit pomocí procesoru počítače, poté přišly grafické karty. V současné době je těžba výhodná pouze za využití tzv. ASIC jednotek, což jsou speciální zařízení pro těžbu Bitcoinů a dalších kryptoměn. Tato zařízení jsou už pro běžného smrtelníka cenově nedostupná, proto se zrodil cloud mining. V tomto článku se podíváme na výhody i nevýhody těžby kryptoměn v cloudu a zodpovíme si důležitou otázku – vyplatí se to?

ASIC vs. cloud mining

Specializovaný hardware pro těžbu Bitcoinů je poměrně drahý – cena se pohybuje v tisíci dolarech za stroj. Takové zařízení je navíc poměrně nepraktické, je zdrojem hluku i značného tepla. Pokud minery nenakupujete zrovna v desítkách, riskujete, že případná porucha se značně podepíše na vašem zisku.

Myšlenka cloud miningu je ve svém základu srozumitelná a pochopitelná. O těžbu a správu hardwaru se stará někdo jiný, zatímco vy si pouze zakoupíte balíček s výkonem, jehož velikost vzhledem k ceně sami uznáte za vhodnou. Nemusíte tedy kupovat stroj za 40 tisíc korun, ale jen jeho zlomkovou cenu a výkon a následně si vytěženou měnu převedete do vaší peněženky.

To by bylo hezké. Má to však výrazný háček.

Podvodné společnosti na principu letadel

Velká většina společností nabízející cloud mining jsou podvody založené na ponziho schématu. Jinými slovy, tyto společnosti nedisponují žádným těžebním výkonem. Vytěžená měna je jen číslem v systému, které se neopírá o skutečnost. Poté co firma ze zákazníků vyláká dostatečné množství peněz a potvrdí prvních pár výplat z peněz investorů, sbalí krám a vypne web.

Osobně jsem po delším hledání a studování diskusí našel pouze 2, dle mého důvěryhodné společnosti:

Důvěryhodnost společnosti však není jediný problém, který musí investor před nákupem výkonu řešit.

Návratnost cloud miningu

Řekněme, že nalezneme společnost, která není podvodná. V takovém případě stojíme před jednoduchou otázkou:

„Vyplatí se Bitcoin ještě vůbec těžit? Nebo je lepší Bitcoiny přímo zakoupit?“

Bohužel, spousta lidí si neumí návratnost těžby spočítat. Ukažme si problém návratnosti na jednoduchém příkladu. Na jednom z portálů jsem si zakoupil balíček za 100 dolarů, v té době za cenu 0,038 BTC. Každý den vytěžím kolem 0,00011 BTC, což je můj čitý zisk. Pokud tedy podělím pořizovací cenu, denním výnosem, dostanu počet 345 dní. Správně?

Ne!

Do hry totiž vstupují i další faktory.

Vývoj ceny Bitcoinu a obtížnosti těžby

Ještě než si problematiku prostudujeme dále, nabízím jednoduchý přehled cen a obtížnosti těžby. Za poslední 3 roky se vždy obtížnost zvedla v průměru 2,5-3x. Cena však tak rychle nerostla.

1.1 2014 – cena 771 USD (výchozí stav) – obtížnost těžby 1,4G (výchozí stav)
1.1 2015 – cena 313 USD (2,46x) – obtížnost těžby 40,6G (29x)
1.1 2016 – cena 432 USD (1,38x) – obtížnost těžby 103,9G (2,56x)
1.1. 2017 – cena 952 USD (2,20x) – obtížnost těžby 317,7G (3,05x)
x.7. 2017 – cena 4300 USD (4,52x) – obtížnost těžby 923G (2,91x) (vydání článku)

Kdybychom v roce 2014 nakoupili Bitcoin a drželi jej dodnes, bylo by to jednoduché – výnos by byl 557%.

U těžby je to komplikovanější, cena nás zase tolik nezajímá. Proč? Každý, kdo těží, tak dělá kvůli tomu, aby měl určité kryptoměny celkově více. Takového člověka zajímá, kdy dojde k bodu zvratu a těžení se pro něj stane výhodnější, než by byl pouhý nákup.

Klíčovým ukazatelem pro výhodnost těžby je její obtížnost. A tady data hovoří docela jasně. Pokud by potenciální těžař začal těžit někde na začátku roku 2016, za rok by jeho odměna postupně klesala někam ke třetině až polovině. Tím se původní optimistická návratnost 345 dní značně prodlužuje.

Mnoho lidí možná namítne, že v momentě, kdy se skutečně razantním způsobem zvedne cena Bitcoinu, se zvedne i profitabilita cloud miningu. Bohužel tato rovnice neplatí, protože každé zvýšení ceny zároveň přiláká další těžaře a dojde ke zvýšení obtížnosti. Těžba má naopak smysl jen při poklesu obtížnosti a pokud si prostudujete graf níže, rychle zjistíte, že takových chvil za poslední 3 roky moc nebylo.

Obtížnost těžby

Realita cloud miningu

Na hypotetickém příkladu budeme počítat s nákupem výkonu 0,5 TH/s. Tento balíček koupíme za 100 dolarů (0,038 BTC). Odměnou nám bude každodenní zisk 0,00016 BTC ponížený o poplatek za správu a energie 0,00005BTC. Zisk se každý den o něco poníží, až bude na konci roku na 50%.

Vzorec:
odměna_předchozí_den-(1/365*(odměna_předchozí_den*50%))-poplatky_za_správu

Výpočet pro každý další den se vždy poníží o 1/365 odměny předchozího dne * 50%. Tím vlastně pokles výnosů na konci roku postupně rozprostřeme do všech dní v roce. Skutečnost může být horší i lepší, záleží na tom, jak jsme schopni nákup načasovat. Totiž každý další měsíc postupně ztrácí význam a z hlediska těžby je nejdůležitější první půl rok. Můžeme být nad očekávaným výnosem, nebo hluboko pod ním.

Při zadání tohoto zjednodušeného vzorečku dojdeme ke zjištění, že 850. den pro nás přestane být těžba profitabilní a náš celkový výnos bude 0,0378 BTC, tedy prakticky to, co jsme na začátku vložili. Pokud bychom zadali ještě reálnější parametry – tedy, že každý rok klesnou naše výnosy postupně až na 1/3, těžba by přestala být profitabilní 643. den a my vyděláme pouze 0,0287 BTC.

Závěr

V závěru článku je nutné konstatovat, že těžba Bitcoinu (ale i jiných kryptoměn) není v trendu rostoucích cen tak profitabilní, jako prostý nákup a držení. Navíc pokud by se nákup kryptoměny dal označit za silně rizikový a spekulativní, pak těžba a její načasování tento fakt ještě více umocňuje. Je to spekulace na druhou.

Na druhou stranu, těžba může být pro někoho zajímavostí a zábavou. Princip těžby se neodmyslitelně pojí k drtivé většině kryptoměn. Pokud bychom spekulovali, že kryptoměna, kterou se chystáme těžit bude za 2,3 roky s cenou 5x výše, pak ani na těžbě neproděláme… jen prostě nevyděláme tolik, jako pouhým nákupem.

Tímto článkem jsem chtěl odradit především každého, kdo by si na Bitcoin a těžbu chtěl vsadit značnou část svých úspor. Buďte tedy opatrní, ve světě kryptoměn se ze dne na den může stát cokoliv.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *