CoinMate.io – recenze kryptoměnové burzy

V minulých článcích jsem psal o těžbě kryptoměn v cloudu. Těžba byla odjakživa jedním z nejefektivnějších způsobů, jak se ke kryptoměnám dostat, nicméně ani zdaleka se nejedná způsob nejjednodušší. V dnešním článku si proto představíme burzu s českými kořeny – CoinMate.io, která umožňuje obchodovat s Bitcoiny a Litecoiny prostřednictvím českých korun za výhodné poplatky.

Registrace na CoinMate + verifikace

Registrace na CoinMate.io je velmi jednoduchá. Každý uživatel však musí projít ještě verifikací, která má 4 kroky. Nicméně pro základní užívání portálu postačí projít jen prvními dvěma kroky.

Registrovat se na burzu CoinMate.io

 1. krok je klasický formulář s osobními údaji, kam postačí vyplnit jméno či adresu
 2. krok je video ověření, přičemž prostřednictvím video hovoru budete propojeni s operátorem. Celý proces trvá pár minut, přičemž pouze nadiktujete povinné údaje a z obou stran ukážete na web kameru občanský průkaz. Na krok č.2 je vhodné mít klid a dobré světlo a je nezbytný pro zasílání transakcí skrze banky.
coinmate.io - verifikace
Verifikaci lze provést skrze Smartphone, tablet či PC s webkamerou

Moje zkušenost je taková, že chvilku trvalo, než na krok 2 vůbec došlo. Když mi konečně dorazila SMS o tom, že jsem v pořadí ve frontě, uběhlo 7 dní. Poté přišel několikaminutový rozhovor s Indkou, kterou zajímaly především ochranné znaky na občanském průkazu. Pár pohybů, nasvícení LED žárovkou telefonu a byla spokojená.

Krok č.3 a krok č.4 slouží pro vyšší limity. První dva kroky postačí pro limit 26 tisíc korun za den a 130 tisíc korun za měsíc. Což si troufám tvrdit bude bohatě stačit většině uživatelům. Uživatel může kdykoliv svůj verification level navýšit.

Obchodování na CoinMate.io

Po absolvování registrace a verifikace je možné zasílat na CoinMate.io tradiční fiat měnu – ať už v českých korunách nebo eurech, případně je možné směňovat opačným směrem. Platby z ČR trvají tradičně okolo 1 dne, protože se jedná o běžný převod. Ti, kteří jsou majiteli účtu u FIO banky mohou převádět okamžitě, CoinMate má totiž účet právě u FIO, což je jedna z nesporných výhod této směnárny. U zahraničních směnáren je nutné ještě podstoupit měnovou konverzi, což nemusí být vždy výhodné.

Na CoinMate.io lze obchodovat čtyřmi různými způsoby:

 • BTC/EUR
 • BTC/CZK
 • LTC/BTC
 • BCH/BTC

Za české koruny či eura lze nakupovat či prodávat Bitcoin. Abyste mohli obchodovat s Litecoiny či Bitcoin Cash, je zapotřebí na to vždy jít skrze Bitcoin. Každý pár pak nabízí rychlou nabídku Quick Buy nebo Quick Sell.

Pro sofistikovanější úroveň obchodování lze využít část v nabídce volbu trade, kde lze u objednávek zadat další typy – Limit a Market. U typu Limit musíte vyplnit všechny parametry a následně se vaše nabídka zařadí do seznamu a čeká na spárování s druhou stranou. U typu Market se cena nevyplňuje a systém přijme aktuálně nejvýhodnější objednávku na trhu. Podání nabídky na tržiště je zdarma a poplatek zaplatíte až při spárování nabídky s poptávkou. Můžete si tedy naklikat vyšší kurz a počkat, zda dojde k obchodu.

CoinMate poplatky

Když už se bavíme o obchodování, poplatky jsou vždy nutným zlem.

Pokud jde o výši těchto poplatků, pak jsou u Bitcoinu maximálně 0,35% z transakce, což je přijatelný poplatek. U Litecoinu jsou tyto poplatky mnohem nižší. Pokud do systému vkládáte nabídku (maker) je to vždy výhodnější, než pokud nakupujete (taker) – nakupující strana je tedy vždy zatížena vyššími poplatky. Top 10 obchodníků dosáhne na ještě výhodnější nabídky, ale při pohledu do seznamu tato možnost platí jen pro několik málo vyvolených :).

Kromě poplatků za obchodování jsou tu pochopitelně i poplatky za příchozí a odchozí transakce do CoinMate. Dobrou zprávou je, že v případě české banky a převodu v CZK jsme poplatku ze strany burzy zcela ušetřeni.

Coinmate.io – zkušenosti a návod

V posledních dnech (před Vánoci) výrazně posiloval Litecoin a to ze 100 dolarů až na 330 v době, kdy píši tento článek. Do těžby jsem dal v začátcích přibližně 5000 Kč a chtěl jsem, aby se mi moje investice vrátila, kdyby kryptoměny spadly dolů. Směnil jsem proto polovinu svého účtu okolo 1 LTC za hotovost.

 • Nejdříve jsem si zaslal 1 LTC na CoinMate a platba se v mém konkrétním případě připsala do 15 minut.
 • Poté jsem 1 LTC směnil za 0,01895 BTC
 • A tento zlomek Bitcoinu vyměnil za 7070,49 Kč
 • Celý poplatek činil pouhých 3,53 Kč

Nuže, možná si za to v následujících měsících budu trhat hlavu, že jsem prodal příliš brzy, ale na druhou stranu jsem s drobným ziskem na svých nákladech a stále nějakými Bitcoiny a Litecoiny disponuji. Co se bude dít dále mi může být v podstatě jedno. Pokud bych měl mluvit za sebe, pak to co se v současnosti děje s kryptoměnami silně připomíná historické bubliny a podobný krok pro optimalizaci rizika bych doporučoval každému. Ono zisk se počítá vždy, až když je doma na účtu. Papírových milionářů dnes existuje spousta. Níže přikládám obrázky z celého obchodu a výpis transakce.

Výhody a nevýhody CoinMate

Výhody

 • Podpora CZK a EUR. Zvláště podpora českých korun je super, protože nejsme zatíženi poplatky, které by vznikli konverzí z EUR do CZK.
 • Podpora Bitcoin, Bitcoin Cash a Litecoin. Kryptoměn jsou stovky a pro někoho je to chabý výběr. Mě osobně plně postačuje.
 • Vysoké limity při obchodování
 • Bezpečnost
 • Rychlost
 • Důvěryhodnost
 • Férové poplatky

Nevýhody

 • Video verifikace vyžaduje nějakou úroveň AJ. V současnosti je kvůli návalu uživatelů velmi obtížné se k video verifikaci vůbec dostat a počítejte s tím, že nějaký čas strávíte ve frontě.
 • Nedovedu pochopit proč CoinMate není v češtině, když se jedná o český projekt, který umožňuje české platby. Snad se tak brzy stane.

Registrovat se na burzu CoinMate.io

Závěr

CoinMate.io jsem využil pro převod vytěžených Litecoinů zpět na svůj účet, abych si svou investici zaplatil. Rozhraní je velmi intuitivní a i když obchodování skrze kolonku trade vypadá složitěji, ve finále to není žádná věda.

Já osobně jsem chtěl uskutečnit pouze jednu transakci směrem z LTC do CZK a příliš jsem neřešil výhodnost a nevýhodnost kurzů, jako by to udělal někdo, kdo platformu využívá přímo ke každodennímu obchodování. Podobný krátkodobý přístup není úplně můj šálek kávy a úplně nevím o co se v případě denních pohybů kryptoměn opřít.

Pokud máte s CoinMate více zkušeností, neváhejte se podělit v komentářích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *